Udostępnianie usługi na stronie WWW opłacane w ramach dotacji.

maciekgrzela

Udostępnianie usługi na stronie WWW opłacane w ramach dotacji.

Postautor: maciekgrzela » 8 sie 2017, o 15:34

Witam,
Jestem twórcą pewnego portalu internetowego który ma wspomagać naukę języka angielskiego wśród uczniów.
Portal wykorzystuje słówka znajdujące się w wielu książkach do języka angielskiego (uczeń może wybrać z której książki będzie korzystał). Aby "uzyskać dostęp" czyli móc uczyć się wybranych słówek metodą zaimplementowaną na portalu użytkownik musi kliknąć przycisk "uzyskaj dostęp" który powoduje przeniesienie go do systemu dotacji. W momencie wykonania dotacji użytkownik uzyskuje dostęp do nauki (tej książki) w portalu.

Zwracam się z pytaniem: Czy takie rozwiązanie, dawanie dostępu użytkownikowi do usługi w zamian za dotację jest zgodne z prawem (brak odprowadzania podatku od dotacji - o ile jest to obowiązkowe | Chciałbym jeszcze zaznaczyć że jednorazowa dotacja wynosić będzie ok 5 PLN).

Drugie moje pytanie odnosi się do problemu prawnego związanego z wydawnictwami. Czy jeśli korzystam ze słówek znajdujących się w danej książce, i de facto na nich zarabiam (pozwalam użytkownikowi z nich korzystać za pieniądze) to zawłaszczam sobie nielegalnie ich słówka, czy mogę sobie z nich korzystać w dowolny sposób?

Bardzo proszę wszystkich znawców prawa w tym zakresie o pomoc, ponieważ sam wiem bardzo niewiele na ten temat, a nie chciałbym rażąco łamać prawa przez co być narażonym na jakieś kary lub obciążenia.

Dziękuję i pozdrawiam
Maciej Grzela