Nowy komputer

mateusz216629

Nowy komputer

Postautor: mateusz216629 » 14 lis 2016, o 13:43

Witam wszystkich forumowiczów :)

Kilka dni temu dostałem nowy komputer, który został zamówiony z pewnej strony internetowej.
Jak się okazało, komputer ma uszkodzone pewne podzespoły, które uniemożliwiają jego poprawne działanie.
Co mogę zrobić w tym przypadku?

r.pr.Pawlikowski
Kontaktowanie:

Re: Nowy komputer

Postautor: r.pr.Pawlikowski » 20 lis 2016, o 14:24

Dzień dobry.
W pierwszej kolejności, jeżeli dokonuje Pan zakupu jako konsument poza lokalem przedsiębiorstwa (czyli m.in. przez internet), co do zasady przysługuje Panu prawo do zwrotu towaru w terminie 14 dni bez podawania uzasadnienia. Ponadto, przysługuje Panu także prawo zgłoszenia roszczenia z tytułu gwarancji umownej (jeżeli takowa była przewidziana umową), a także z tytułu rękojmi.
Zgodnie z art. 560 § 1 k.c. jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.
Zgodnie zaś z art. 560 § 2 k.c., jeżeli kupującym jest konsument, może zamiast zaproponowanego przez sprzedawcę usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez sprzedawcę. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość rzeczy wolnej od wad, rodzaj i znaczenie stwierdzonej wady, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie narażałby kupującego inny sposób zaspokojenia.
Może Pan zatem odstąpić od umowy i żądać zwrotu pieniędzy lub żądać obniżenia ceny, a także wymiany na komputer wolny od wad albo naprawy tego komputera, jeżeli sprzedawca się na to zgodzi. Uprawnienie z tytułu rękojmi jako konsumentowi przysługuje Panu, jeżeli wada komputera została stwierdzona przed upływem roku od daty wydania Panu komputera.

mateusz216629

Postautor: mateusz216629 » 21 lis 2016, o 13:16

Firma sprzedająca ten komputer oznajmiła mi, że uszkodzenie nie wynikło w żaden sposób z ich winy, gdyż sprzęt był na pewno sprawny.
Podejrzewam, że do uszkodzeń podzespołów mogło dojść w czasie przesyłki komputera. Niedługo minie 14 dni od zakupu tego komputera, a firma nie chce w żaden sposób przyjąć go z powrotem...

mateusz216629

Postautor: mateusz216629 » 5 gru 2016, o 18:00

Proszę o odpowiedź.

ZbuJacek

Postautor: ZbuJacek » 8 gru 2016, o 18:24

To musisz udowodnić winę przewoźnikowi/dostawcy. Nie wiem w jaki sposób, nie miałem takiego przypadku.

mateusz216629

Postautor: mateusz216629 » 3 sty 2017, o 23:30

Ok. Będę się starał, aby to właśnie przewoźnik poniósł konsekwencje prawne. Dziękuję.

Runner

Postautor: Runner » 10 sty 2017, o 16:29

Dzięki wielkie za wpis, miałem podobnie, ale u mnie szybko to zostało rozwiązane. Od kuriera dostałem dokumenty i po 3 tygodniach dostałem to co zamawiałem. Kwestia spokoju i znajomości swoich praw :)

basenajek

Postautor: basenajek » 17 sty 2017, o 12:36

Skoro kurier się przyczynił do zniszczenia sprzętu to powinien za to odpowiedzieć. Często ludzie nagrywają "rozpakowania" zamawianych sprzętów i jak coś byłoby uszkodzone to mają jasny dowód, że nie uszkodzili w żaden sposób.

JanDab

Postautor: JanDab » 12 kwie 2017, o 23:48

Miałem podobny przypadek, ale już w trakcie odbioru przesyłki zauważyłem, że opakowanie ma dziurę. W takim wypadku trzeba spisać protokół uszkodzenia z kurierem.

ZbuJacek

Postautor: ZbuJacek » 3 paź 2017, o 08:25

Tak naprawdę, aby udowodnić winę przewoźnikowi to trzeba się namęczyć solidnie, a czasem jest to niemożliwe.