Zmiana zarządu spółki.

damian6j

Zmiana zarządu spółki.

Postautor: damian6j » 13 lis 2013, o 13:06

Witam,

Mam spółkę z o.o. i chciałbym zmienić w niej prezesa zarządu. Nigdy tego nie robiłem więc nie wiem dokładnie jakie formularze powinienem złożyć do KRS. Czy potrzebne też są jakieś dodatkowe dokumenty? No i czy jest to raczej proste czy nie za bardzo i mógłbym sam przygotować taki wniosek do KRS. Ewentualnie czy ktoś zna kogoś kto takie wnioski pisze - oczywiście zależy mi też na cenie, chyba to nie duża zmiana więc nie chcę jakoś za to przepłacać.Będę wdzięczny za różne propozycje. Mam jeszcze jedno pytanie ile kosztuje złożenie takiej zmiany do Sądu?

Lohengrin

Re: Zmiana zarządu spółki.

Postautor: Lohengrin » 15 lis 2013, o 11:19

Szanowny Panie, do zmiany Zarządu spółki potrzebna jest co do zasady przede wszystkim uchwała Zgromadzenia Wspólników (chyba że inaczej zastrzeżono w umowie spółki), zmian takich można dokonać w każdym czasie bez podawania przyczyn (chyba że umowa spółki inaczej stanowi). Zarząd (ew. komisja rewizyjna, rada nadzorcza lub podmioty wskazane w umowie spółki) musi wezwać listami poleconymi z poświadczeniem odbioru wszystkich wspólników na Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników i określić w nim powód zwołania Nadzwyczajnego Zgromadzenia czyli zmianę Zarządu spółki. Wspólnicy na Nadzwyczajnym Zebraniu podejmują uchwałę (w głosowaniu tajnym, co do zasady bezwzględną większością głosów) o odwołaniu z zarządu spółki jednej osoby oraz uchwałę o powołaniu do zarządu spółki drugiej osoby. Jeśli odwołany członek Zarządu był zatrudniony w spółce należy dodatkowo rozwiązać z nim stosunek pracy. Członkiem zarządu spółki może zostać tylko osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych (art. 18 par 1 KSH) nie skazana za określone przestępstwa (art. 18 par 2 KSH - zakaz ten ustaje po upływie 5 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego). Członek Zarządu nie może być jednocześnie członkiem komisji rewizyjnej lub rady nadzorczej w tej samej spółce lub spółce dominującej, niedopuszczalne jest łączenie funkcji pełnomocnika lub prokurenta z funkcją członka Zarządu. Obowiązują też zasady związane z konkurencją a także te odnośnie osób sprawujących funkcje publiczne. Następnie z taką uchwałą należy w ciągu 7 dni udać się do Sądu Rejonowego właściwego dla siedziby spółki by w Wydziale Gospodarczym KRS złożyć wniosek o wpis (formularze KRS Z3 + KRS ZK podpisane już przez nowy Zarząd). Do wniosku o wpis należy dołączyć potwierdzenie zapłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (250 PLN) i za sam wpis (250 PLN) ponadto formularze RG-1 oraz NIP-2. Nim uda się do sądu nowy członek Zarządu musi złożyć wobec notariusza wzór podpisu, którym będzie posługiwał się jako członek Zarządu (teoretycznie (!) można także złożyć ów wzór wobec sędziego lub upoważnionego pracownika sądu) - wzór podpisu też trzeba dołączyć do wniosku o wpis.

Przedstawiłem tylko podstawowe zagadnienia, poza tym KSH przyznaje dużą swobodę w kształtowaniu treści umowy spółki z tego powodu wiele z powyższych informacji może być niepełnych. Niemniej nie są to rzeczy bardzo skomplikowane i powinien Pan sobie z tym spokojnie poradzić.

Z poważaniem
Marcin
doradca prawny
Prawo cywilne - rodzinne, spadkowe, handlowe, ubezpieczeń społecznych i inne.
W przypadku pilnych spraw proszę o kontakt mailowy - timsparv@mailplus.pl lub GG 46025199

----------------------------------------------
Szukam (dodatkowego) zatrudnienia.