kto płaci ubezpieczenie zdrowotne na wychowawczym?

ilona2482
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2011, o 18:36

kto płaci ubezpieczenie zdrowotne na wychowawczym?

Postautor: ilona2482 » 29 mar 2011, o 18:57

witam serdecznie
za kilka dni zacznie mi się urlop wychowawczy i mam w związku z tym pytanie, kto płaci składki na ubezpieczenie w trakcje tego urlopu? chodzi mi o takie ubezpieczenie kiedy moge iść do np. stomatologa. mam ponad 3 letni staż pracy u pierwszego i jedynego pracodawcy w instytucji państwowej i jestem zatrudniona na umowe o prace na stałe. mam prawo do zasiłku rodzinnego ponieważ mąż nie pracuje więc i zasiłek wychowawczy będzie mi przysługiwał. prosze o odpowiedz

Kasiek
Posty: 882
Rejestracja: 14 lut 2011, o 12:40

Re: kto płaci ubezpieczenie zdrowotne na wychowawczym?

Postautor: Kasiek » 4 kwie 2011, o 10:38

Jeśli dochód nie przekracza 504 zł netto na członka rodziny miesięcznie, to faktycznie przysługuje dodatek wychowawczy. Urlop wychowawczy nie obciąża pracodawcy żadnymi kosztami. Jednak są pewne warunki. Wg informacji ZUS:

"Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym, nieposiadająca innych tytułów (oprócz urlopu
wychowawczego) rodzących obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, powinna być
zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego. Płatnik
w raportach imiennych powinien wykazywać składki na ubezpieczenie zdrowotne tej osoby.

Zgodnie z art. 82 ust. 6 ustawy, w przypadku zbiegu tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia
zdrowotnego, o których mowa w art. 66 ust. 1, składka finansowana z budżetu państwa opłacana jest
tylko wtedy, gdy nie ma innej podstawy do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego. W takim
przypadku ubezpieczony ma obowiązek poinformować płatnika składek o opłacaniu składek z innego
tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego.
Zgodnie natomiast z art. 82 ust. 7 ustawy, w przypadku zbiegu tytułów do objęcia obowiązkiem
ubezpieczenia zdrowotnego, o których mowa w art. 66 ust. 1, gdy w ramach każdego z tych tytułów
składka finansowana jest z budżetu państwa, składka jest opłacana wyłącznie z tytułu, który powstał
najwcześniej. Jeżeli tytuły powstały równocześnie, składka jest opłacana z pierwszego zgłoszonego
tytułu do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. "

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości