Służebnośc gruntowa szukam prawnika pilne

Martin1234

Służebnośc gruntowa szukam prawnika pilne

Postautor: Martin1234 » 12 sty 2014, o 23:48

Witam serdecznie .Posiadam służebność gruntowa dojazdu do działki ( ustalona notarialnie ) na którym wybudowałem dom dodam że pozwolenie na budowę ( budynek mieszkalny oraz część usługowa gabinet) . wybudowałem dom za miesiąc żona otwiera firmę a tu niestety sąsiedzi nagle z czystej złośliwości postawili ogrodzenie a bramę wjazdową zamykają na kłódkę ( oczywiście dostałem klucz z szyderczym uśmiechem) mam około 200 metrów od domu bramę sąsiadów . Poza tym spuszczają ogromnego psa jestem zaniepokojony ponieważ posiadam 3 małych dzieci . A w dodatku grożą mi jeśli nie będę zamykał swojej bramy to oni zaraz przy mojej granicy (bramy wjazdowej do mojego domu ) postawią drugą bramę . Jestem ciekawy jak żona ma prowadzić działalność gospodarczą, jak pacjenci mają się dostać do gabinetu. Jeśli oni zrealizują swoje groźby to zanim dojadę do domu będę musiał otworzyć 3 bramy wjazdowe w tym 2 sąsiadów 1 jedna swoją.( typowa historia dla telewizji) proszę o poradę oraz namiary osób które by chciały poprowadzić taką sprawę . czy mogę coś z tym zrobić dodam że pacjencji żony to ludzie schorowani i w podeszłym wieku po udarach itp

MarMie
Kontaktowanie:

Re: Służebnośc gruntowa szukam prawnika pilne

Postautor: MarMie » 13 sty 2014, o 19:22

Sprawa niestety nie jest taka oczywista (przynajmniej w mojej ocenie), jak mogłaby się wydawać. Na początek przepisy:

Art. 287. Zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych. - tu pytanie, czy sposób wykonywania służebności został oznaczony w umowie?
Art. 288. Służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.

Tyle o wykonywaniu służebności. Teraz o ochronie:

Art. 251. Do ochrony praw rzeczowych ograniczonych stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności.
Art. 222. § 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.
[tzw. roszczenie negatoryjne]

Ewentualnie można skorzystać o ochrony posesoryjnej:

Art. 344.
§ 1. Przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem.

Teoretycznie zatem można skorzystać z roszczenia negatoryjnego czy też posesoryjnego i żądać przywrócenia stanu zgodnego z prawem/stanu poprzedniego, czyli tu usunięcia bramy. Sąd winien wówczas wyważyć dwa interesy - właściciela nieruchomości obciążonej (ten będzie pewnie twierdził, że chce zabezpieczyć swoją nieruchomość przed dostępem niepożądanych osób) oraz właściciela nieruchomości władnącej (uprawnionego z tytułu służebności), który powinien wskazywać, że droga konieczna ma zapewniać odpowiedni dostęp do drogi publicznej i tego rodzaju dostęp uniemożliwiony jest poprzez przedmiotową bramę. W myśl bowiem utrwalonego poglądu: przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić.

Istotne jest, gdzie znajduje się ta brama i jakim celom ma służyć. Pan napisał, że nastąpiło to z czystej złośliwości, natomiast sąsiedzi z pewnością będą próbować się usprawiedliwić w inny sposób. Sprawa zatem będzie ocenna i wiele będzie zależeć od postępowania dowodowego oraz podejścia Sądu.

Do rozważenia pozostaje również kwestia prowadzenia działalności gospodarczej przez Pana Małżonkę - czy kwesta ta była znana w dacie ustanowienia służebności (działalność prowadzona jeszcze nie była, ale temat mógł już się pojawić wcześniej)? Tym bardziej, że jak Pan wspomniał - wybudowany został budynek o charakterze mieszkalno - usługowym. Może mieć zatem znaczenie, jakie były ustalenia na etapie ustanawiania służebności.

Kolejna rzecz, to bezpieczeństwo pożarowe i dostęp innych służb ratowniczych do nieruchomości (np. karetki pogotowania) - tu konieczna jednak byłaby opinia właściwych podmiotów.

Tak czy inaczej - trzeba być przygotowany na bardzo trudne i pewnie długie postępowanie.

Prawnik_1209

Postautor: Prawnik_1209 » 21 sty 2014, o 14:10

Witam,

Najszybciej byłoby wystąpić o przywrócenie posiadania ustalonej służebności. Można oczywiście próbować innych rozwiązań ale na szybko (bo nie znam szczegółów wskazana byłaby rozmowa) wydaje mi się najkorzystniejszym rozwiązaniem dla Pana. Kancelaria prowadzi wiele takich spraw dlatego doradzam z doświadczenia i praktyki.Wskazuję, że do wystąpienia z takim roszczeniem jest przewidziany termin zawity 1 rok od naruszenia.
W razie dodatkowych problemów proszę o kontakt tel.
Kancelaria Adwokacka
adw. Piotr Meller
502-199-050, 504-260-672

Martin1234

Postautor: Martin1234 » 22 sty 2014, o 00:12

Witam serdecznie dzisiaj właśnie zaistniały nowe sprawy kiedy żona wracała do domu sąsiedzi ( w sumie to sąsiadka zaatakowała żonę wyzwiskami i obelgami oraz trzymała mojej żonie drzwi od samochodu i żona bardzo się przestraszyła ) żona wezwała policję która spisała w zeszycie notatkę poza tym sąsiedzi wysypali mi gwoździe na drogę (służebność gruntową policja powiedziała że w sumie mogą wysypywać gwoździe ) Normalnie nie mam już siły naprawdę obawiam się o zdrowie mojej rodziny . Ponieważ gdy wyszłem otworzyć bramę policjantą ( bramę sąsiadów oddaloną o 100 metrów od mojego domu) syn tej sąsiadki odgrażał mi się że nam pokaże (policjanci oczywiście nie reagują bo nie powiedział co mi zrobi ) Ta sytuacji jest bardzo niekomfortowa dla mnie i całej rodziny . Teraz na-pewno zniszczą samochód boje się że zrobią mi i mojej rodzinie krzywdę .

Martin1234

Postautor: Martin1234 » 22 sty 2014, o 12:13

witam ponownie dzisiaj rano sąsiad zaczął budować kolejną bramę wjazdowa . teraz żeby się dostać na posesje będę musiał pokonać dwie bramy sąsiada i 3 bramę własnej posesji . czy to się da jakoś rozwiązać

MarMie
Kontaktowanie:

Postautor: MarMie » 22 sty 2014, o 14:44

Oczywiście tego rodzaju przypadki mogą działać na Pana korzyść. Tło sprawy wygląda bowiem tak, że przyczyną stawiania bram jest konflikt sąsiedzki, a nie chęć zapewnienia bezpieczeństwa swojej posesji. Dobrze by było, aby zwrócił się Pan do służb ratownictwa (np. straży pożarnej) z pismem o wydanie opinii w sprawie bezpieczeństwa pożarowego w kontekście odseparowania Pana posesji od drogi publicznej. Kolejny krok to wezwanie do sąsiadów o przywrócenie stanu poprzedniego lub stanu zgodnego z prawem, a następnie proces cywilny.

Martin1234

Postautor: Martin1234 » 22 sty 2014, o 20:37

witam serdecznie czy może mi ktoś wycenić obsługę prawną w sprawie służebności którą opisałem powyżej. Ile kosztuje założenie sprawy itd bo się nie orientuje czy ktoś może mi to wytłumaczyć.

sail

Postautor: sail » 3 lut 2014, o 19:17

Ponawiam pytanie, ale chciałbym wiedzieć jak kwestia, gdy budynkiem jest kamienica. Proszę o odpowiedź tutaj albo na PW.

TomaszSt

Postautor: TomaszSt » 4 paź 2014, o 19:31

Polecam tą kancelarię: http://maxilex.pl/ - obsługiwali mnie co prawda w innej sprawie, ale jestem bardzo zadowolony.

Goldwin1

Postautor: Goldwin1 » 9 paź 2018, o 13:51

Zapraszam do kontaktu: 572513840.